Co daje błonnik pokarmowy?

 

Błonnik pokarmowy w diecie


W tym artykule dowiesz się czym jest błonnik pokarmowy oraz dlaczego dieta uboga w błonnik nie jest zdrowa. Odpowiemy na pytanie, co daje błonnik w odchudzaniu?

Czym jest błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy to substancja która albo nie ulega trawieniu przez organizm albo trawiona jest w małym stopniu. Ma wpływ na utrzymanie zdrowia oraz na zachowanie prawidłowej masy ciała. Co ciekawe, błonnik nie wpływa tylko miejscowo na układ pokarmowy, ale oddziałuje również na inne aspekty metabolizmu i odpowiedzi ogólnoustrojowe organizmu.


Produkty bogate w błonnik

Składniki błonnika sprawiają, że po jego spożyciu odczuwamy większą sytość. Jeśli chcesz schudnąć, to absolutnie z niego nie rezygnuj!

Jeżeli sięgniesz po posiłek wysokobłonnikowy, całkiem możliwe, że spożyjesz mniej kilokalorii niż jakbyś wybrała lub wybrał posiłek o niskiej zawartości błonnika. Dlaczego? Porcja posiłku o wysokiej zawartości włókna pokarmowego, jeżeli mówimy o wartości energetycznej, jest bowiem mniejsza z uwagi na to, że szybciej i na dłużej odczuwamy sytość. Mówiąc wprost, zjemy mniej kilokalorii a sytość będzie podobna.

Dlaczego błonnik pokarmowy jest zdrowy? Dokarmia nasze baterie jelitowe. Między innymi w jelicie grubym bytują mikroorganizmy, które rozkładają włókno pokarmowe na przykład na drodze fermentacji. Robią to ponieważ w ten sposób dostarczają sobie energii, mogą żyć i rozwijać się. Jednakże to nie wszystko! Bakterie te pomagają w prawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego oraz przyczyniają się do produkcji witamin – szczególnie K i H.

Błonnik pokarmowy może hamować procesy zapalne i kancerogenezę, czyli tworzenie nowotworów. Dodatkowo dzięki błonnikowi nasz organizm jest w stanie zwiększyć wydalanie cholesterolu.

 

Chcesz schudnąć i zadbać o zdrowie? Dbaj o prawidłowy poziom błonnika w diecie.

Czy wiesz że?

Aby błonnik przeciwdziałał zaparciom powinno się go spożywać z odpowiednią ilością wody?

Jeżeli Twoja dotychczasowa dieta była uboga w błonnik, to musisz zwiększyć jego spożycie stopniowo? Nagła zmiana może powodować wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia i biegunki.

Możesz zaopatrzyć się w suplementy z błonnikiem? Błonnik w tabletkach lub innej postaci wspomoże Twoją dietę.

 

 

 Autorką artykułu jest 
Autorką artykułu jest dietetyk Karolina

 

Hamer H. at all, „Review article: the role of butyrate on colonic function”, Alimentary Pharmacology and Therapeutics, 2007, 27(2), str. 19-36

Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M., „Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej”, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2015, 96(1), str. 57-63

Sikorski Z., Staroszczyk H., „Chemia żywności 1”, Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa, 2017

 

 

 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Brokulove Inspiracje , Blogger