MOTYWACJA DO ODCHUDZANIA
Ciało, coś w co wyposażony jest każdy człowiek, coś co jest tak oczywiste, a mimo to budzi wśród nas tak wiele emocji, od fascynacji po niechęć, brak akceptacji, niezadowolenie.
Z tego artykułu dowiesz jak znaleźć motywację do odchudzania oraz skąd biorą się porażki w diecie.
Jak sądzicie, jakie są najczęstsze przyczyny otyłości ? W czym upatrujecie swoje, niepowodzenia w diecie ? Czy zrzucacie to na karb ,,złych” genów, środowiska, zaburzeń metabolicznych czy czynników psychologicznych ? Wyniki badań Morawskiej i wsp. z 2015 roku, wskazują, że pytani, najczęściej jako źródło swoich dodatkowych kilogramów wskazują złą dietę oraz brak aktywności fizycznej, następnie stres, a dalej siedzący tryb życia oraz choroby.
Wyniki badań Morawskiej i wsp. ukazały, że osoby otyłe cierpią na brak
samoakceptacji, mają trudności w nawiązywaniu relacji, ponieważ często wychodzą
z domu jedynie w sytuacjach niezbędnych.
Jak najbardziej cel może stanowić źródło motywacji do odchudzania! Cel jest znaczącym motorem napędowym naszych działań, lecz na jego realizację wpływa masa różnych czynników, w tym nasze zaangażowanie. Jeśli borykamy się z zaniżonym poczuciem własnej wartości, może w pierwszej kolejności warto zadbać o pracę w tym obszarze. Stawianie sobie celów i samorealizacja znajdują się na szczycie piramidy, dlatego zanim podejmiemy trudne zadanie do wykonania może warto zastanowić się, czy mamy zaspokojone potrzeby z niższych szczebli piramidy. Motywacja do odchudzania to wbrew pozorom złożone zagadnienie.
Niestety osoby o niskiej samoocenie, niedowartościowane, ,,chroniąc’’ poczucie swojej wartości nie chcą narażać się na krytykę, unikają stawiania przed sobą trudnych celów. Cele mogą być bliskie lub dalekie. Poprawne sformułowanie celu w znacznym stopniu pomaga wyznaczyć kierunek działania i ułatwia jego realizację. Fajnym sposobem na osiągnięcie celu dalekiego jest rozbicie go na mniejsze cele bliskie. Często brak celów pośrednich sprawia, że szybko się poddajemy, bo widzimy jedynie jak daleko jest ,,szczyt góry” , a nie widzimy tego, że jesteśmy już w połowie drogi i zniechęcamy się, wracając do punktu wyjścia.
To jak czujemy się we własnym ciele odgrywa znaczącą rolę w budowaniu naszej tożsamości, ponieważ jest to jeden ze składowych naszego ,,ja’’.
W badaniu przeprowadzonym przez Hawryłkiewicz W. w 2020 roku, kiedy spytano kobiety o to czego oczekują po zakończonej sukcesem terapii odchudzającej, uzyskano następujące odpowiedzi:
Jeśli masz dużo obowiązków i nie wiesz od czego zacząć, możesz zadzwonić na naszą infolinię dietetyczną, gdzie pomożemy Ci dobrać dostosowany do twoich potrzeb pakiet i kaloryczność diety. Zadzwoń pod numer +48 58 727 22 42.
Pamiętaj, że zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok, a odpowiednie odżywianie to nieodłączny element w walce o zdrowe ciało. Dostarczając zdrowe i zbilansowane posiłki pod Twoje drzwi, dbamy o to abyś mogła się skupić na innych czynnikach mających wpływ na Twój SUKCES w procesie redukcji masy ciała.
Podsumowując!
Bez odpowiedniej motywacji ciężko jest osiągnąć dobre,
długotrwałe rezultaty w postaci redukcji nadmiernej masy ciała. Na korzyść i
niekorzyść może wpływać to, że motywacja do odchudzania jest cechą zmienną i warto jest co
jakiś czas konfrontować czy nadal to co ,,pchało’’ nas do przodu w początkowym
etapie odchudzania, nadal oddziałuje na nas w ten sam sposób. Z tego wynika, że
o motywację należy dbać przez cały okres walki z nadmiernymi kilogramami.
Zimbardo PG. Psychologia i życie. Warszawa: Wyd. PWN; 2012.
Motywacje kobiet do podjęcia terapii odchudzającej Wydział Profilaktyki Zdrowia Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna
Hawryłkiewicz W. Motywacje kobiet do podjęcia terapii odchudzającej. Aesth Cosmetol Med. 2020;9(5):447-454.
Maslow A. Motywacja i osobowość. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN; 2013.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz