JAK ZNALEŹĆ MOTYWACJĘ DO PODJĘCIA DIETY?
Ciało, coś w co wyposażony jest każdy człowiek, coś co jest tak oczywiste, a mimo to budzi wśród nas tak wiele emocji, od fascynacji po niechęć, brak akceptacji, niezadowolenie.
Jak
sądzicie, jakie są najczęstsze przyczyny otyłości ? W czym upatrujecie swoje
,,niepowodzenia” w diecie ? Czy zrzucacie to na karb ,,złych” genów, środowiska,
zaburzeń metabolicznych czy czynników psychologicznych ? Wyniki badań
Morawskiej i wsp. z 2015 roku, wskazują, że pytani, najczęściej jako źródło
swoich dodatkowych kilogramów wskazują złą dietę oraz brak aktywności
fizycznej, następnie stres, a dalej siedzący tryb życia oraz choroby.
Niestety,
choć wydawałoby się, że są to ,,tylko” dodatkowe kilogramy to konsekwencje
otyłości obejmują wiele sfer. Oczywiście niezaprzeczalnym jest fakt, że w
przeciwieństwie do nadwagi, otyłość jest chorobą, która znacząco wpływa na
pogorszenie stanu zdrowia niestety zarówno fizycznego jak i psychicznego, a
także pogorszenie relacji społecznych. Wyniki badań Morawskiej i wsp. ukazały, że osoby otyłe
cierpią na brak samoakceptacji, mają trudności w nawiązywaniu relacji, ponieważ
często wychodzą z domu jedynie w sytuacjach niezbędnych.
I tu dochodzimy do sedna dzisiejszego artykuły, w którym szukamy źródeł motywacji do odchudzania, która może okazać się kluczowym czynnikiem w ,,rozprawieniu się z naszym nadbagażem”. Zanim zaczniemy nasze poszukiwania, przyjrzyjmy się bliżej, znaczeniu tego słowa. Psychologowie prezentują różne definicje, ale ja dziś przytoczę jedną. Jej autorem jest Zimbardo i wskazuje on, że motywacja to „ogół procesów zaangażowanych w rozpoczęcie, kierowanie i podtrzymywanie aktywności fizjologicznych i psychicznych”.
Jak najbardziej ! Cel jest znaczącym motorem napędowym naszych działań, lecz na jego realizację wpływa masa różnych czynników, w tym nasze zaangażowanie. Liczne badania wykazały, że posiadanie wysokiej samooceny wiąże się z lepszą realizacją celów i większą chęcią do działania. Ma to swoje odzwierciedlenie w piramidzie hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa. Dlatego, jeśli borykamy się z zaniżonym poczuciem własnej wartości, może w pierwszej kolejności warto zadbać o pracę w tym obszarze. Jak widzimy na załączonej poniżej grafice, stawianie sobie celów i samorealizacja znajdują się na szczycie piramidy, dlatego zanim podejmiemy trudne zadanie do wykonania może warto zastanowić się, czy mamy zaspokojone potrzeby z niższych szczebli piramidy.
Osiągnięcie zamierzonego celu determinuje także ocena tego jak duże mamy szanse, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Im wyższe prawdopodobieństwo tym większa jest nasza motywacja. Ponadto im bardziej wierzymy w swoją skuteczność w działaniach tym trudniejsze cele sobie stawiamy i mamy większą szansę na sukces. Niestety osoby o niskiej samoocenie, niedowartościowane, ,,chroniąc’’ poczucie swojej wartości nie chcą narażać się na krytykę, unikają stawiania przed sobą trudnych celów. [3] Cele mogą być bliskie lub dalekie. Poprawne sformułowanie celu w znacznym stopniu pomaga wyznaczyć kierunek działania i ułatwia jego realizację. [4] Fajnym sposobem na osiągnięcie celu dalekiego jest rozbicie go na mniejsze cele bliskie. Cel daleki ma pokazać nam kierunek, w którym chcemy podążać, ale każdy przystanek w tej drodze powinien stanowić dla nas radość z faktu, że jesteśmy coraz bliżej i, że danego dnia udało nam się przejść o kolejnych parę kroków dalej. Często brak celów pośrednich sprawia, że szybko się poddajemy, bo widzimy jedynie jak daleko jest ,,szczyt góry” , a nie widzimy tego, że jesteśmy już w połowie drogi i zniechęcamy się, wracając do punktu wyjścia.
To jak czujemy się we własnym ciele odgrywa znaczącą rolę w budowaniu naszej tożsamości, ponieważ jest to jeden ze składowych naszego ,,ja’’. Postrzeganie swojej fizyczności w sposób negatywny może stanowić główne źródło naszej niskiej samooceny. Niestety to poczucie łatwo jest przenieść na inne sfery życia i tym samym doprowadzić się do poczucia beznadziejności m.in. w życiu zawodowym, towarzyskim czy uczuciowym. Osoby z obniżonym poczuciem własnej wartości mają wątpliwości co do swoich możliwości i przez to, że nie wierzą w możliwość osiągnięcia sukcesu, nie wkładają w to wystarczającej ilości wysiłku, są mniej zdeterminowani. Niestety idzie za tym brak zadowalających efektów, a tym samym pogłębienie poczucia beznadziei.
W badaniu przeprowadzonym przez Hawryłkiewicz W. w 2020 roku, kiedy spytano kobiety o to czego oczekują po zakończonej sukcesem terapii odchudzającej, uzyskano następujące odpowiedzi :
Bardzo ciekawe w tym badaniu były
wyniki odnoszące się do kobiet, którym udało się zredukować masę ciała,
ponieważ ten ,,sukces’’ spowodował, że wprowadziły one kolejne zmiany w swoim
życiu. Między innymi: zmieniły styl życia, kontynuowały aktywność sportową,
przestrzegały zasad zdrowego żywienia, zmieniły sposób ubierania się, odważyły
się zmienić miejsce, a także zwiększyły swoją aktywność towarzyską. Co więcej,
część z nich zaczęła optymistycznie podchodzić do życia i poczuła, że mogą
osiągnąć więcej niż im się wcześniej wydawało. Wpłynęło to na większą
odwagę w podejmowaniu decyzji.
Jeśli masz dużo obowiązków i nie wiesz od czego zacząć, możesz zadzwonić na naszą infolinię dietetyczną, gdzie pomożemy Ci dobrać dostosowany do twoich potrzeb pakiet i kaloryczność diety. Zadzwoń pod numer +48 58 727 22 42.
Pamiętaj, że zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok, a odpowiednie odżywianie to nieodłączny element w walce o zdrowe ciało. Dostarczając zdrowe i zbilansowane posiłki pod Twoje drzwi, dbamy o to abyś mogła się skupić na innych czynnikach mających wpływ na Twój SUKCES w procesie redukcji masy ciała J
Podsumowując!
Bez odpowiedniej motywacji ciężko jest osiągnąć dobre, długotrwałe rezultaty w postaci redukcji nadmiernej masy ciała. Na korzyść i niekorzyść może wpływać to, że motywacja jest cechą zmienną i warto jest co jakiś czas konfrontować czy nadal to co ,,pchało’’ nas do przodu w początkowym etapie odchudzania, nadal oddziałuje na nas w ten sam sposób. Z tego wynika, że o motywację należy dbać przez cały okres walki z nadmiernymi kilogramami.
Morawska E. i wsp. ,,Czynniki motywujące osoby otyłe w procesie odchudzania’’ Factors
motivating obese people in weight loss proces. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1): 293-297
Zimbardo PG. Psychologia i życie. Warszawa: Wyd.
PWN; 2012.
Motywacje kobiet do podjęcia terapii odchudzającej Wydział Profilaktyki Zdrowia
Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna
Hawryłkiewicz W. Motywacje kobiet do podjęcia terapii odchudzającej. Aesth Cosmetol Med.
2020;9(5):447-454.
Maslow A. Motywacja i osobowość. Warszawa: Wyd.
Naukowe PWN; 2013.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz